poniedziałek, 9 lutego 2015

Dziecko...Jego imię brzmi dzisiaj

Moja serdeczna przyjaciółka zrobiła mi niezmiernie przyjemną niespodziankę kupując i wysyłając mi z Anglii książkę J.C. Arnolda pt.: "Their Name is Today".

Właśnie skończyłam czytać tę książkę i piszę na świeżo, pod wpływem lektury.

Książka jest niesamowicie interesująca, wciągająca i mądra. Autor to  pastor chrześcijańskiego kościoła w Stanach Zjednoczonych,  doświadczony nauczyciel i mówca. 

Tytuł książki nawiązuje do wiersza Gabrieli Mistral: "My, dorośli, na wiele potrzebnych nam rzeczy możemy poczekać. Dziecko nie może. Właśnie teraz formują się jego kości, tworzy krew, rozwija umysł. Nie możemy mu powiedzieć jutro. Jego imię brzmi dzisiaj." Autor podkreśla jak istotny jest okres dzieciństwa, bo właśnie wtedy mały człowiek zbiera wspomnienia, które z nim zostaną na całe życie. Dorośli, którzy kochają i szanują dzieci zapewnią im zasób tych pozytywnych wrażeń i doświadczeń, które będą dla nich wsparciem na zawsze.

Autor przekazuje bardzo ciekawe treści dotyczące podejścia do dzieci, ich wychowania, odpowiedzialnej i ważnej roli rodzica i nauczyciela w życiu dziecka.  W tekst wplątane są interesujące cytaty oraz wypowiedzi osób, które chętne były podzielić się swoimi bardzo osobistymi historiami.

Arnold wspomina  m.in. Janusz Korczaka. Autor "Their Name is Today" cenił niezmiernie dorobek polskiego nauczyciela i przyjaciela dzieci. Podkreślił on jednocześnie, że wyznawane przez Korczaka wartości nie były jedynie pustymi maksymami. Jako dyrektor żydowskiego sierocińca wraz ze swoimi podopiecznymi został on zabity w obozie koncentracyjnym w Treblince. Arnold zgadzał się z Korczakiem, który twierdził, że nie można pozostawić chorego dziecka samego w nocy, tym bardziej nie można pozostawić dzieci samym sobie w tak okrutnych czasach, w jakich Korczakowi przyszło żyć. 

 
Czytając tę książkę wydawało mi się, jakby ktoś wszystko, co ja sądzę na temat dzieci, ich wychowania przeniósł na papier i wydał w postaci tej książki. Szczerze mogę porównać jej wpływ na mnie do "Koncepcji kontinuum" Jane Liedloff.

Całkiem szczerze mogę napisać, że chętnie przytoczyłabym całą książkę jako jeden, wielki mądry cytat. Prościej jest mi jednak polecić Wam przeczytanie tej pozycji. Może macie kogoś znajomego w Wielkiej Brytanii, kto mógłby ją dla Was kupić. 

Polecam gorąco z całego serca! Dzięki Aniu za ten świetny prezent! JED

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - dzięki odwiedziny!
Jeśli chcesz skomentuj, polub, udostępnij.