czwartek, 24 kwietnia 2014

# 3 cytując #3 ... E. Fuman "Jak wspierać dziecko w rozwoju. Podręcznik psychoanalizy dla rodziców"

"Nie zawsze, być może, pojmujemy, dlaczego dziecko robi to, co robi, i jakie jest pełne znaczenie wszystkiego, co mówi, ale nieraz czujemy wzruszenie, zaglądając do tego nowego świata, lub ściślej mówiąc, powracając do świata, który niegdyś sami zamieszkiwaliśmy i który prawie utraciliśmy. Dzieci mogą nas też wiele nauczyć, a często ich ocena rzeczywistości jest trafniejsza od naszej, co ilustruje dobrze znana baśń Nowe szaty cesarza, w której tylko mały chłopiec nie boi się zauważyć i powiedzieć, że "cesarz jest nagi" E. Fuman "Jak wspierać dziecko w rozwoju. Podręcznik psychoanalizy dla rodziców"

Warto w sobie odkryć na nowo i pielęgnować wewnętrzne dziecko, będąc rodzicem. Warto powrócić do magicznego czasu, jakim było dzieciństwo, by być lepszym, szczęśliwym rodzicem radosnego dziecka. Dla dziecka wszystko jest nowe, fascynujące. Dorosły, który uważa, że "wszystko już widział" i "wszystko wie" traci tę niesamowitą ciekawość, radość odkrywania świata. Moim zdaniem wiele możemy od naszych pociech się nauczyć. Szczególnie cieszenia się z codziennych małych przyjemności, sukcesów. Dziecko, szczególnie taki maluch jak mój 19-miesięczny syn, fascynuje się ptakami, tramwajem. Raz nagrałam go jak "łapie" promienie słoneczne przechodzące przez przysłonięte rolety do dużego pokoju. Niesamowite...

1 komentarz:

  1. Dziecko jest piękne w swoim ciągłym obserwowaniu świata i dziwieniu się wszystkim. Jeśli potrafimy uważnie patrzeć na o d k r y c i a dziecka , jego poszukiwania i radość z działania, to znaczy , że sami nie zgubiliśmy w sobie tego spontanicznego i otwartego DZIECKA !!! Wtedy jest szansa, że znajdziemy sposób, by z pełnym szacunkiem porozumiewać się z małym człowiekiem, I na stałą radość z bycia z dzieckiem. Bardzo się cieszę, że tak celebrujesz bycie matką, Ewo.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - dzięki odwiedziny!
Jeśli chcesz skomentuj, polub, udostępnij.